POCTech CT14 sustav za kontinuirano praćenje glukoze (CGM) sofisticirani je alat za pomoć u kontroli dijabetesa i dostupan je na listi pomagala HZZO-a za oboljele s tipom 1 i 21.
Riječ je o samostalnom (standalone) i visoko kvalitetnom uređaju kineske tvrtke Zhejiang POCTech Co., Ltd. čiji je zastupnik za Hrvatsku renomirana tvrtka Salvus.
Tri komponente sustava
POCTech CT14 sustav čine tri komponente:
- Senzor s aplikatorom (dolazi u zajedničkom paketu i jednostavan je za postavljanje
- Odašiljač (transmiter) čiji je vijek trajanja godinu dana
- Besplatna mobilna aplikacija kompatibilna i za IOS te Android sustave.
Što trebate znati?
Za početak mnogima važna informacija o srednjoj apsolutnoj vrijednosti odstupanja (MARD) POCTech-a koja je 9.61% što ovaj senzor svrstava u kategoriju prilično točnih senzora. Što je MARD niži, to je točnost očitanja senzora bliža onom očitanju iz krvi.
Senzor i kalibracije
CT14 omogućuje kontinuirani pregled očitanja glukoze svake 3 minute, a vijek trajanja jednog senzora je 14 dana. U sebi sadrži dodatnu elektrodu radi veće točnosti mjerenja. Postavlja se pod kutom od 45° na nadlaktice ili abdomen te je zbog spomenutog nagiba samog aplikatora pogodan za osobe sa smanjenom tjelesnom masom. Nakon aplikacije, senzoru treba sat vremena za zagrijavanje, a za što točnije rezultate, potrebna je i kalibracija – prvi i drugi dan ujutro i navečer, a ostale dane ujutro.
Odašiljač
Odašiljač čiji je vijek trajanja godina dana, malenih je dimenzija i zaobljen što ga čini ugodnijim za nošenje. Sastoji se od samog kućišta u koji se stavlja baterija CR1620 (kod svake promjene senzora postavlja se nova baterija, koja dolazi uz svaki senzor). Uz pomoć bluetooth tehnologije ovaj se CGM sustav povezuje i komunicira s aplikacijom pametnih uređaja.
Mobilna aplikacija i Cloud
Posebno je značajno što se u opcijama na mobilnoj aplikaciji mogu postaviti alarmi za hipo i hiperglikemije, a razine kretanja glikemija se mogu preglednije pratiti i putem Cloud POCTech sustava. Na samom sučelju mobitela prikazani su: razina glukoze i trend kretanja, graf s razinama glukoze (prikaz do 24 sata), preostali dani trajanja senzora, podaci odašiljaču te glavni izbornik unutar kojeg se ulazi u brojne druge korisne funkcije POCTech sustava.
Sve zajedno korisnicima omogućava bolji uvid u kontrolu dijabetesa te olakšava donošenje odluka o prilagodbi terapije i obroka.
Dobro je znati
Ako morate obaviti CT snimanje, rendgen ili magnetnu rezonanciju, uklonite odašiljač i senzor, a nakon pregleda postavite novi senzor.
- Indikacija HZZO-a 387
Za osigurane osobe koje boluju od šećerne bolesti :
djeca koja boluju od šećerne bolesti, od navršene 2. do navršene 18. godine života (nakon navršene 18. godine života provodi se evaluacija o uspješnosti liječenja i procjena indikacije za daljnje korištenje)
trudnice sa šećernom bolesti tipa 1 i one koje boluju od šećerne bolesti tipa 2 tijekom trudnoće i ako su na bazal-bolus terapiji inzulinom (s 4 i više doza inzulina)
slijepe osobe sa šećernom bolesti tipa 1 i oni koji boluju od šećerne bolesti tipa 2 ako su na terapiji inzulinom
osobe na intenziviranoj terapiji inzulinom (s 4 i više doza inzulina) bilo da su novodijagnosticirani i/ili su redovito provodili samokontrole, najmanje 4 puta na dan, uvidom iz uređaja za očitavanje koncentracije šećera osigurane osobe u zadnja 3 mjeseca
bolesnici nakon totalne i/ili distalne pankreatektomije
bolesnici s cističnom fibrozom koji se liječe bazal-bolus terapijom inzulinom (s 4 i više doza inzulina).
Indikaciju za pomagalo može postaviti, odnosno obaveznu evaluaciju ishoda primjene pomagala provodi, bolnički doktor sub/specijalist endokrinologije i/ili dijabetologije iz ugovorne bolničke zdravstvene ustanove, koji se bavi liječenjem šećerne bolesti, a koji je u nalazu obvezan obrazložiti razlog za postavljanje indikacije za početak odnosno nastavak korištenja pomagala.
Bolnički specijalist, koji postavlja indikaciju i predlaže korištenje ovog pomagala, obavezan je osiguranu osobu upoznati s načinom rada i svim aspektima korištenja pomagala te time da je moguć odabir između upotrebe prijemnika ili aplikacije za koju je potrebno posjedovati vlastiti pametni mobilni uređaj. U slučaju odluke za mobilnu aplikaciju koja prikuplja podatke korisnika, nužna je napomena da Zavod nije taj koji prikuplja podatke niti je voditelj obrade osobnih podataka, obzirom da Zavod ne utječe na podatke koje korisnik odlučuje unijeti u aplikaciju niti je aplikacija spojena na informacijski sustav Zavoda te da pristaje na korištenje predloženog pomagala, što se potvrđuje potpisivanjem Izjave. Izjavu pohranjuje bolnički specijalist, a u specijalistički nalaz obavezno navodi da je bolesnik upoznat s korištenjem pomagala, što je potvrdio potpisom Izjave.
Evaluacija ishoda primjene pomagala obavezno se provodi najmanje jedanput u prva tri mjeseca, a zatim nakon 6 i 12 mjeseci od početka korištenja pomagala te u daljnjem praćenju jedanput godišnje.
Za svako nastavno propisivanje pomagala potrebno je priložiti odgovarajuću medicinsku dokumentaciju osnovom koje nadležni bolnički doktor iz ugovorne bolničke ustanove daje preporuku za nastavkom primjene pomagala, zajedno s dokazom o provedenim kontrolama.
Osigurana osoba ne može ostvariti pravo na nastavak propisivanja pomagala ako nije došlo do očekivanog ishoda primjene pomagala, što se utvrđuje time da:
nakon 6 mjeseci od početka korištenja pomagala nije postignut porast TIR (vrijeme u ciljnom rasponu) za 5% i/ili smanjenje TBR (vrijeme ispod ciljnog raspona) za 1%;
pri svakoj kontroli nije moguće utvrditi da je bolesnik nosio senzor više od 80% vremena u periodu od najmanje tri mjeseca.
Napomene: A) Osigurana osoba koja je ostvarila pravo na predmetno pomagalo, ne ostvaruje pravo na:
-set za brzo očitavanje koncentracije šećera u krvi, dg. trakice za mjerenje GUK-a i lancete (iste su sadržane u kvartalnom setu),
-uređaj za neograničeno skeniranje razine glukoze i pripadajući senzor,
-odašiljače za kontinuirano mjerenje glukoze te pripadajuće senzore, drugih proizvođača stavljenih na liste pomagala.
Osigurana osoba ne ostvaruje pravo na povećanu količinu senzora za kontinuirano mjerenje glukoze.
B) Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje nema uvid, ne prikuplja, ne obrađuje niti na bilo koji drugi način ima pristup podacima koji se unose ili koriste preko aplikacije za korištenje pomagala.
Isporučitelj se obvezuje da će osiguranu osobu kod prvog preuzimanja pomagala upoznati sa svim aspektima korištenja pomagala i aplikacije koja podupire rad pomagala. ↩︎